
Хранителните добавки са особена категория продукти. В съзнанието на хората те са нещо полезно, с което могат да подобрят здравето си, да подпомогнат оздравяването си или да се предпазят от заболявания. Регулаторно хранителните добавки се подчиняват на Закона за храните, макар и на практика да се приемат от хората във вид на таблетки, капсули, сиропи и други подобни на лекарствените форми. Фактът, че хранителните добавки не са обект на Закона за лекарствените продукти прави възможно:
- Продажбата им да става само след уведомяване на регулаторните власти без да бъдат представени каквито и да било доказателства за действието и безопасността им.
- Никой да не събира данни за действието им и нежеланите реакции при прием, когато вече са на пазара.
- Пускането им на пазара да е изключително евтино за фирмите, сравнение с лекарствените средства. На практика дистрибуторите/производителите не инвестират в нищо друго освен в закупуването/производството на добавката.
Изброеното по-горе са причините от една страна много компании да произвеждат/продават хранителни добавки, а от друга страна в бизнеса да има фирми, чиято цел са не здравето и благосъстоянието на клиентите, а бързата печалба.
Защо понякога хранителните добавки не действат? Случвало ли Ви се е да приемате някакъв витамин или минерал и след време да установите, че концентрацията му в кръвта не се е повишила? Или пък да се чудите защо продължавате да се чувствате уморен, въпреки,че приемате продукт, за който се твърди, че трябва да Ви помогне да се справите с този проблем? Преди да решите, че това се дължи на специфичност на организма Ви или на други фактори извън добавката, помислете, че е възможно:
- Твърденията за действията на хранителната добавка да не почиват на никакви доказателства или проучвания.
- Хранителната добавка да не съдържа отбелязания на етикета качествен или количествен състав.
- Активните съставки да не са в същите концентрации или количества, както в клиничните проучвания, при които са показали ефективност.
- Да не са съобразени възможните взаимодействия между различните съставки в комбинираната добавка и активните вещества взаимно се неутрализират.
- Да не са съобразени изисквания в технологията на производство, които позволяват безпроблемно разтваряне и резорбция на активните вещества. Все пак приготвянето на таблетки, капсули, разтвори и сиропи, така че да попаднат активните вещества в организма е цяла наука.
- Да не е съобразена възможността активните съставки да се инактивират от стомашната киселина.
- Да не са дадени правилни указания за начина на прием и зависимостта на приема от храненето.
- Добавката да е с преминал срок на годност. Съмнение трябва да предизвиква допълнително залепен етикет върху фабричния срок на годност.
- Добавката да не е съхранявана правилно. Температурните условия на съхранение са от изключителна важност за стабилността на активните съставки и неспазването им най-често води до разпадане на активното вещество и съкращаване на срока на годност.
Сравнително слабият контрол на хранителните добавки изисква потребителите да са много внимателни. Проучването на произхода, състава, производителя, условията на съхранение, срока на годност и данните, на които се уповават определени твърдения всъщност е правилния и интелигентен потребителски подход. Нещо повече – този подход е единствения безопасен подход за приема на хранителни добавки.
д-р Милена Коцева